Sinema ve Dizi

Netflix’in Sevilen Dizisi Atiye’ye Dava Açıldı!

Netflix'in yerli orjinal dizisi Atiye'ye Buker Uzuner tarafından dava açıldı!

Netflix’in sevilen ve aynı zamanda yerli sevilen dizisi Atiye’ye dava açıldı! Sevilen diziye bu sefer de yazar Buket Uzuner tarafından dava açıldı. İşte Detaylar

Çevrimiçi dizi ve film platformu olan Netflix‘in popüler yerli dizisi Atiye geçtiğimiz gün mahkemelik oldu. Daha önce Dünyanın Uyanışı adlı kitabın yazarı Şengül Boybaş tarafından mahkemeye verilen ve şimdi de Atiye’nin yazarı Buket Uzuner dava açtı.

Netflix’in Sevilen Dizisi Atiye’ye Dava Açıldı!

Uzuner, Atiye’nin 2015 yılında yazdığı ” Toprak ” isimli romanından esinlenerek hazırlandığı gerekçesiyle İstanbul Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi’nde intihal davası açtı. Davanın gerekçesinde Buket Uzuner’in Tabiat Dörtlemesi olarak bilinen Su, Toprak, Hava, Ateş ” adlı romanlarının hepsinde ana karakter olan ” Defne Kaman ” ve anneannesi ” Umay Nine’nin dizi de izinsiz ve sözleşmesiz kullanıldığı iddia edildi.

Konu ile ilgili olarak Twitter hesabından paylaşım yapan Buket Uzuner, ” Davayı kazanmak, tüm edebiyatçılarımıza emsal olacak, haklarını koruyacaktır” dedi.

Buket Uzuner’in avukatı söz konusu olay ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli olan ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunlukla olarak ana karakterlerin belirlediği bir yola gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. ” Atiye ” dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in Defne Kaman’ın Maceraları- Toprak romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu ” Atiye ” dizisi, yazarın ” Su ” ” Hava ” ve aynı serinin yazmakta olduğu ” Ateş ” adlı eserlerine karşı bir fikri ihlalidir.

atiye-hak-ihlali-sebebiyle-dava-acildi

Konu ile ilgili Buket Uzuner şu sözleri söyledi:

” Atiye” dizisi senaryosundan Buket Uzuner’den izinsiz ve habersiz alınan ana ve yan karakterler olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ” Atiye ” diye bir dizi kalmamaktadır. Burada açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltmamışlar ve kamuoyu bu dizinin ” Toprak ” romanı ve dört elementin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir.”

Evet, intihal davası açtım. #DefneKamanınMaceraları #TOPRAK romanının açıkca intihal edilmesi fikir hırsızlığıdır. Davayı kazanmak, tüm edebiyatçılarımıza emsal olacak, hakları koruyacaktır. #BuketUzuner: Davam kişisel değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu